Ocean Highway US 1 over King Swamp
Good Condition71 years old4,450 vehicles/day
Location
| State | Georgia |
| County | McIntosh |
| Location | 6 Mi N Of Darien |
| Carries | Ocean Highway US 1 |
| Crosses | King Swamp |
| Coordinates | 31.46369, -81.43627 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 81.0 ft (24.7 m) |
| Max Span | 26.9 ft (8.2 m) |
| Deck Width | 34.1 ft (10.4 m) |
| Deck Area | 256.9 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1955 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 4,450 (2024) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000019100080 |