Shellman Bluff RD over White Chimney River Trib
Good Condition49 years old2,110 vehicles/day
Location
| State | Georgia |
| County | McIntosh |
| Location | 4 Mi NE Of Jct SR 25 |
| Carries | Shellman Bluff RD |
| Crosses | White Chimney River Trib |
| Coordinates | 31.58221, -81.35899 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 120.1 ft (36.6 m) |
| Max Span | 40.0 ft (12.2 m) |
| Deck Width | 33.8 ft (10.3 m) |
| Deck Area | 377.0 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1977 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,110 (2024) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000019100400 |