Young Island Road over I-95 (sr 405)
Good Condition56 years old130 vehicles/day
Location
| State | Georgia |
| County | McIntosh |
| Location | 15 Mi N Of Darien |
| Carries | Young Island Road |
| Crosses | I-95 (sr 405) |
| Coordinates | 31.58046, -81.43138 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 264.1 ft (80.5 m) |
| Max Span | 91.9 ft (28 m) |
| Deck Width | 32.5 ft (9.9 m) |
| Deck Area | 797.0 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1970 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 130 (2024) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 6 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000019100040 |