Bells Hammock RD over Sapelo River Trib
Fair Condition46 years old350 vehicles/day
Location
| State | Georgia |
| County | McIntosh |
| Location | 0.5 Mi N Of Pine Harbor |
| Carries | Bells Hammock RD |
| Crosses | Sapelo River Trib |
| Coordinates | 31.55353, -81.37315 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 100.1 ft (30.5 m) |
| Max Span | 20.0 ft (6.1 m) |
| Deck Width | 34.4 ft (10.5 m) |
| Deck Area | 320.2 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 1980 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 350 (2024) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000019150040 |