Black Isle Road over Black Isle Creek
Good Condition18 years old120 vehicles/day
Location
| State | Georgia |
| County | McIntosh |
| Location | City Limits Of Darien |
| Carries | Black Isle Road |
| Crosses | Black Isle Creek |
| Coordinates | 31.36956, -81.41194 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 180.1 ft (54.9 m) |
| Max Span | 20.0 ft (6.1 m) |
| Deck Width | 26.9 ft (8.2 m) |
| Deck Area | 450.2 sq m |
| Main Spans | 9 |
| Year Built | 2008 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 120 (2024) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000019150110 |