Ocean Highway US over Butler River
Good Condition27 years old6,970 vehicles/day
Location
| State | Georgia |
| County | McIntosh |
| Location | 1 Mi S Of Darien |
| Carries | Ocean Highway US |
| Crosses | Butler River |
| Coordinates | 31.35622, -81.44388 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 9 (Excellent) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 1240.2 ft (378 m) |
| Max Span | 40.0 ft (12.2 m) |
| Deck Width | 55.4 ft (16.9 m) |
| Deck Area | 6388.2 sq m |
| Main Spans | 31 |
| Year Built | 1999 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 6,970 (2024) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000019150100 |