US 17 SR 25 over Darien River
Poor Condition82 years old6,970 vehicles/day
Location
| State | Georgia |
| County | McIntosh |
| Location | In City Limit Of Darien |
| Carries | US 17 SR 25 |
| Crosses | Darien River |
| Coordinates | 31.36652, -81.43681 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Girder and Floorbeam |
| Total Length | 1452.1 ft (442.6 m) |
| Max Span | 149.9 ft (45.7 m) |
| Deck Width | 56.8 ft (17.3 m) |
| Deck Area | 7657.0 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1944 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 6,970 (2024) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 124 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000019100070 |