Sma 7030;state ST over Dry Creek
Fair Condition67 years old4,900 vehicles/day
Location
| State | Idaho |
| County | Ada |
| Location | At Eagle Wcl |
| Carries | Sma 7030;state ST |
| Crosses | Dry Creek |
| Coordinates | 43.69564, -116.36894 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Frame |
| Total Length | 23.0 ft (7 m) |
| Max Span | 23.0 ft (7 m) |
| Deck Width | 68.6 ft (20.9 m) |
| Deck Area | 146.3 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1959 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 4,900 (2023) |
| Truck Traffic | 25% |
| Lanes On Bridge | 3 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 322 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000000014285 |