SH 55 over Boise River;s.channel
Good Condition48 years old45,000 vehicles/day
Location
| State | Idaho |
| County | Ada |
| Location | 1.4 S. Eagle |
| Carries | SH 55 |
| Crosses | Boise River;s.channel |
| Coordinates | 43.67494, -116.35425 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 123.0 ft (37.5 m) |
| Max Span | 59.4 ft (18.1 m) |
| Deck Width | 86.0 ft (26.2 m) |
| Deck Area | 982.5 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1978 (reconstructed 1998) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 45,000 (2023) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 5 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 124 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000000015175 |