SH 44 over Dry Creek
Good Condition30 years old13,500 vehicles/day
Location
| State | Idaho |
| County | Ada |
| Location | Eagle Bypass |
| Carries | SH 44 |
| Crosses | Dry Creek |
| Coordinates | 43.69194, -116.36939 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 80.1 ft (24.4 m) |
| Max Span | 27.6 ft (8.4 m) |
| Deck Width | 86.0 ft (26.2 m) |
| Deck Area | 639.3 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1996 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 13,500 (2023) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 125 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000000014297 |