SH 48 over I 15 Nb-sb;roberts RD Ic
Fair Condition32 years old1,400 vehicles/day
Location
| State | Idaho |
| County | Jefferson |
| Location | Near Roberts |
| Carries | SH 48 |
| Crosses | I 15 Nb-sb;roberts RD Ic |
| Coordinates | 43.71714, -112.13511 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 264.1 ft (80.5 m) |
| Max Span | 85.0 ft (25.9 m) |
| Deck Width | 33.5 ft (10.2 m) |
| Deck Area | 821.1 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1994 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,400 (2023) |
| Truck Traffic | 13% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 723 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000000014431 |