SH 48 over Market Lake Canal
Fair Condition58 years old3,000 vehicles/day
Location
| State | Idaho |
| County | Jefferson |
| Location | In Roberts |
| Carries | SH 48 |
| Crosses | Market Lake Canal |
| Coordinates | 43.71711, -112.13267 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 43.0 ft (13.1 m) |
| Max Span | 42.0 ft (12.8 m) |
| Deck Width | 36.7 ft (11.2 m) |
| Deck Area | 146.7 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1968 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,000 (2023) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 421 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000000014435 |