SH 48 over Snake River;roberts Br.
Fair Condition48 years old2,000 vehicles/day
Location
| State | Idaho |
| County | Jefferson |
| Location | 2.0 E. Roberts |
| Carries | SH 48 |
| Crosses | Snake River;roberts Br. |
| Coordinates | 43.72283, -112.08675 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 414.0 ft (126.2 m) |
| Max Span | 102.0 ft (31.1 m) |
| Deck Width | 39.7 ft (12.1 m) |
| Deck Area | 1527.0 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1978 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,000 (2023) |
| Truck Traffic | 16% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 723 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000000014440 |