SH 52 over Payette River;emmett Br.
Fair Condition55 years old10,500 vehicles/day
Location
| State | Idaho |
| County | Gem |
| Location | In Emmett |
| Carries | SH 52 |
| Crosses | Payette River;emmett Br. |
| Coordinates | 43.88174, -116.50017 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 339.9 ft (103.6 m) |
| Max Span | 66.6 ft (20.3 m) |
| Deck Width | 38.7 ft (11.8 m) |
| Deck Area | 1222.5 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 1971 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 10,500 (2023) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000000014650 |