SH 55 over Snake River (marsing Br)
Fair Condition6 years old7,500 vehicles/day
Location
| State | Idaho |
| County | Owyhee |
| Location | Near Marsing Ecl |
| Carries | SH 55 |
| Crosses | Snake River (marsing Br) |
| Coordinates | 43.54797, -116.80136 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 812.0 ft (247.5 m) |
| Max Span | 148.6 ft (45.3 m) |
| Deck Width | 46.3 ft (14.1 m) |
| Deck Area | 3489.8 sq m |
| Main Spans | 6 |
| Year Built | 2020 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 7,500 (2023) |
| Truck Traffic | 14% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000000014671 |