Stc3730;marsing RD over Mora Canal
Good Condition22 years old980 vehicles/day
Location
| State | Idaho |
| County | Canyon |
| Location | 2.2 S 9.0 W Nampa |
| Carries | Stc3730;marsing RD |
| Crosses | Mora Canal |
| Coordinates | 43.54528, -116.74510 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Frame |
| Total Length | 20.3 ft (6.2 m) |
| Max Span | 20.3 ft (6.2 m) |
| Deck Width | 49.9 ft (15.2 m) |
| Deck Area | 94.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2004 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 980 (2023) |
| Truck Traffic | 9% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | Other Local Agencies |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000000027366 |