Malt Road over Deer Flat Highline Cnl
Fair Condition45 years old330 vehicles/day
Location
| State | Idaho |
| County | Canyon |
| Location | 2.2 N. 3.0 E. Marsing |
| Carries | Malt Road |
| Crosses | Deer Flat Highline Cnl |
| Coordinates | 43.57778, -116.75247 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 35.1 ft (10.7 m) |
| Max Span | 33.1 ft (10.1 m) |
| Deck Width | 36.1 ft (11 m) |
| Deck Area | 117.7 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1981 (reconstructed 2001) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 330 (2023) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Other Local Agencies |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000000027520 |