SH 55 over Deer Flat Canal
Fair Condition53 years old19,500 vehicles/day
Location
| State | Idaho |
| County | Canyon |
| Location | 3.5 W. Nampa |
| Carries | SH 55 |
| Crosses | Deer Flat Canal |
| Coordinates | 43.60442, -116.67419 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Frame |
| Total Length | 23.0 ft (7 m) |
| Max Span | 23.0 ft (7 m) |
| Deck Width | 95.1 ft (29 m) |
| Deck Area | 203 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1973 (reconstructed 2017) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 19,500 (2023) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 5 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 223 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000000014705 |