S. Florida over Phyllis Canal
Fair Condition25 years old2,800 vehicles/day
Location
| State | Idaho |
| County | Canyon |
| Location | 4.2 S. 1.2 E. Caldwell |
| Carries | S. Florida |
| Crosses | Phyllis Canal |
| Coordinates | 43.60361, -116.66297 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Frame |
| Total Length | 25.9 ft (7.9 m) |
| Max Span | 25.6 ft (7.8 m) |
| Deck Width | 76.1 ft (23.2 m) |
| Deck Area | 183.3 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2001 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,800 (2023) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 323 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Other Local Agencies |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000000027546 |