SH 55 over Wilson Drain
Fair Condition53 years old25,000 vehicles/day
Location
| State | Idaho |
| County | Canyon |
| Location | 2 W. Nampa |
| Carries | SH 55 |
| Crosses | Wilson Drain |
| Coordinates | 43.60472, -116.64444 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 47.9 ft (14.6 m) |
| Max Span | 45.9 ft (14 m) |
| Deck Width | 51.8 ft (15.8 m) |
| Deck Area | 230.7 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1973 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 25,000 (2023) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 223 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000000014715 |