Stc8223;northside over Uprr;nampa Rr Overpass
Fair Condition58 years old29,000 vehicles/day
Location
| State | Idaho |
| County | Canyon |
| Location | In Nampa |
| Carries | Stc8223;northside |
| Crosses | Uprr;nampa Rr Overpass |
| Coordinates | 43.58831, -116.57231 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 430.1 ft (131.1 m) |
| Max Span | 116.1 ft (35.4 m) |
| Deck Width | 74.5 ft (22.7 m) |
| Deck Area | 2976.0 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 1968 (reconstructed 2009) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 29,000 (2023) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000000014730 |