Broadmore Way over Indian Creek
Fair Condition78 years old20 vehicles/day
Location
| State | Idaho |
| County | Canyon |
| Location | In Nampa |
| Carries | Broadmore Way |
| Crosses | Indian Creek |
| Coordinates | 43.59447, -116.57314 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 27.9 ft (8.5 m) |
| Max Span | 26.2 ft (8 m) |
| Deck Width | 20.0 ft (6.1 m) |
| Deck Area | 51.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1948 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 20 (2023) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 223 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000000027565 |