SH 57 over Upper W.branch Priest R.
Fair Condition89 years old2,700 vehicles/day
Location
| State | Idaho |
| County | Bonner |
| Location | 19.6 N. Priest River |
| Carries | SH 57 |
| Crosses | Upper W.branch Priest R. |
| Coordinates | 48.42808, -116.95622 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 9 — Foundation above flood level |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Arch - Deck |
| Total Length | 295.9 ft (90.2 m) |
| Max Span | 130.9 ft (39.9 m) |
| Deck Width | 27.2 ft (8.3 m) |
| Deck Area | 748.7 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1937 (reconstructed 1985) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,700 (2023) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000000014895 |