Fs Route No. 312 over Upper W. Branch
Poor Condition72 years old50 vehicles/day
Location
| State | Idaho |
| County | Bonner |
| Location | Upper West Branch |
| Carries | Fs Route No. 312 |
| Crosses | Upper W. Branch |
| Coordinates | 48.45702, -116.99272 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Wood or Timber |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 32.8 ft (10 m) |
| Max Span | 30.8 ft (9.4 m) |
| Deck Width | 15.4 ft (4.7 m) |
| Deck Area | 47 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1954 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 50 |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | U.S. Forest Service |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 010408000000185 |