Fs Route No. 2730 over Consulas Creek
Good Condition16 years old40 vehicles/day
Location
| State | Idaho |
| County | Bonner |
| Location | Consalus Creek |
| Carries | Fs Route No. 2730 |
| Crosses | Consulas Creek |
| Coordinates | 48.43706, -117.02675 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 63.0 ft (19.2 m) |
| Max Span | 59.1 ft (18 m) |
| Deck Width | 17.1 ft (5.2 m) |
| Deck Area | 99.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2010 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 40 (2018) |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | U.S. Forest Service |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 010408000013412 |