Stc7158;commercial over Notus Canal
Good Condition16 years old1,500 vehicles/day
Location
| State | Idaho |
| County | Canyon |
| Location | In Caldwell;commercial Wy |
| Carries | Stc7158;commercial |
| Crosses | Notus Canal |
| Coordinates | 43.66111, -116.66564 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 9 (Excellent) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Frame |
| Total Length | 33.1 ft (10.1 m) |
| Max Span | 33.1 ft (10.1 m) |
| Deck Width | 64.0 ft (19.5 m) |
| Deck Area | 196.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2010 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,500 (2023) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 223 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000000027637 |