Smith Avenue over Wilson Drain
Fair Condition56 years old620 vehicles/day
Location
| State | Idaho |
| County | Canyon |
| Location | 0.3 N. 3.1 W. Nampa |
| Carries | Smith Avenue |
| Crosses | Wilson Drain |
| Coordinates | 43.58314, -116.62324 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 61.0 ft (18.6 m) |
| Max Span | 58.1 ft (17.7 m) |
| Deck Width | 28.2 ft (8.6 m) |
| Deck Area | 160.0 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1970 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 620 (2023) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Other Local Agencies |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000000027035 |