Stc 3725;missouri over Mora Canal
Fair Condition42 years old1,200 vehicles/day
Location
| State | Idaho |
| County | Canyon |
| Location | 6.2s 4.1w Nampa City Ctr |
| Carries | Stc 3725;missouri |
| Crosses | Mora Canal |
| Coordinates | 43.48833, -116.64403 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 30.8 ft (9.4 m) |
| Max Span | 28.9 ft (8.8 m) |
| Deck Width | 48.6 ft (14.8 m) |
| Deck Area | 139.1 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1984 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,200 (2023) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 223 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Other Local Agencies |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000000027260 |