Rim Road over Mora Canal
Fair Condition31 years old120 vehicles/day
Location
| State | Idaho |
| County | Canyon |
| Location | 7.0 S. 3.6 W. Nampa |
| Carries | Rim Road |
| Crosses | Mora Canal |
| Coordinates | 43.47736, -116.63308 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Frame |
| Total Length | 40.0 ft (12.2 m) |
| Max Span | 18.0 ft (5.5 m) |
| Deck Width | 49.9 ft (15.2 m) |
| Deck Area | 185.4 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1995 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 120 (2023) |
| Truck Traffic | 20% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 222 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | Other Local Agencies |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000000027536 |