Stc3756;deer Flat over Mora Canal
Good Condition20 years old260 vehicles/day
Location
| State | Idaho |
| County | Canyon |
| Location | 5.2 S. 3.7 W. Nampa |
| Carries | Stc3756;deer Flat |
| Crosses | Mora Canal |
| Coordinates | 43.50286, -116.63560 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Frame |
| Total Length | 29.9 ft (9.1 m) |
| Max Span | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Width | 50.9 ft (15.5 m) |
| Deck Area | 141.1 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2006 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 260 (2023) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | Other Local Agencies |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000000027501 |