Stc 8317;duff Lane over Mill Slough
Fair Condition69 years old3,100 vehicles/day
Location
| State | Idaho |
| County | Canyon |
| Location | 0.3 N. 1.3 E. Middleton |
| Carries | Stc 8317;duff Lane |
| Crosses | Mill Slough |
| Coordinates | 43.71044, -116.59281 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 26.9 ft (8.2 m) |
| Max Span | 24.9 ft (7.6 m) |
| Deck Width | 36.1 ft (11 m) |
| Deck Area | 90.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1957 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,100 (2023) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Other Local Agencies |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000000027420 |