Lynwood Road over Mora Canal
Fair Condition28 years old90 vehicles/day
Location
| State | Idaho |
| County | Canyon |
| Location | 8.8 S. 1.6 W. Nampa |
| Carries | Lynwood Road |
| Crosses | Mora Canal |
| Coordinates | 43.45131, -116.59321 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Frame |
| Total Length | 52.2 ft (15.9 m) |
| Max Span | 52.2 ft (15.9 m) |
| Deck Width | 75.8 ft (23.1 m) |
| Deck Area | 367.3 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1998 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 90 (2023) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Other Local Agencies |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000000027306 |