Stc3756;deer Flat over High Line Canal
Fair Condition36 years old940 vehicles/day
Location
| State | Idaho |
| County | Canyon |
| Location | 5.2 S. 1.2 W. Nampa |
| Carries | Stc3756;deer Flat |
| Crosses | High Line Canal |
| Coordinates | 43.50289, -116.58500 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Frame |
| Total Length | 63.0 ft (19.2 m) |
| Max Span | 63.0 ft (19.2 m) |
| Deck Width | 49.2 ft (15 m) |
| Deck Area | 288 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1990 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 940 (2023) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 321 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | Other Local Agencies |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000000027405 |