Sma8443;victory RD over Ridenbaugh Canal
Fair Condition46 years old4,100 vehicles/day
Location
| State | Idaho |
| County | Canyon |
| Location | 4.0 E Nampa |
| Carries | Sma8443;victory RD |
| Crosses | Ridenbaugh Canal |
| Coordinates | 43.57583, -116.48183 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Frame |
| Total Length | 22.0 ft (6.7 m) |
| Max Span | 22.0 ft (6.7 m) |
| Deck Width | 50.5 ft (15.4 m) |
| Deck Area | 103.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1980 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 4,100 (2023) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Other Local Agencies |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000000027407 |