I 84 Wbl & Ebl over I 84b ;garrity BLVD Ic
Good Condition15 years old111,000 vehicles/day
Location
| State | Idaho |
| County | Canyon |
| Location | At Nampa Ecl |
| Carries | I 84 Wbl & Ebl |
| Crosses | I 84b ;garrity BLVD Ic |
| Coordinates | 43.59917, -116.51417 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 130.9 ft (39.9 m) |
| Max Span | 128.0 ft (39 m) |
| Deck Width | 129.9 ft (39.6 m) |
| Deck Area | 1580.0 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2011 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 111,000 (2023) |
| Truck Traffic | 16% |
| Lanes On Bridge | 6 |
| Lanes Under Bridge | 5 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 124 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000000015621 |