Stc 7859;robinson over I 84; Robinson RD Gs
Fair Condition17 years old8,600 vehicles/day
Location
| State | Idaho |
| County | Canyon |
| Location | 1.5 E. Nampa Ecl |
| Carries | Stc 7859;robinson |
| Crosses | I 84; Robinson RD Gs |
| Coordinates | 43.59892, -116.49356 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 195.9 ft (59.7 m) |
| Max Span | 97.1 ft (29.6 m) |
| Deck Width | 45.9 ft (14 m) |
| Deck Area | 835.8 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2009 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 8,600 (2023) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 8 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 623 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000000027646 |