Stc8317;lansing RD over Mill Slough
Fair Condition31 years old2,400 vehicles/day
Location
| State | Idaho |
| County | Canyon |
| Location | 0.6 N. 2.4 E. Middleton |
| Carries | Stc8317;lansing RD |
| Crosses | Mill Slough |
| Coordinates | 43.71406, -116.57269 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Frame |
| Total Length | 27.9 ft (8.5 m) |
| Max Span | 27.9 ft (8.5 m) |
| Deck Width | 34.1 ft (10.4 m) |
| Deck Area | 88.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1995 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,400 (2023) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Other Local Agencies |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000000027096 |