Stc8317;lansing RD over Canyon Canal
Fair Condition23 years old2,400 vehicles/day
Location
| State | Idaho |
| County | Canyon |
| Location | 2.4 E. Middleton |
| Carries | Stc8317;lansing RD |
| Crosses | Canyon Canal |
| Coordinates | 43.70731, -116.57289 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Frame |
| Total Length | 25.9 ft (7.9 m) |
| Max Span | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Width | 49.9 ft (15.2 m) |
| Deck Area | 120.1 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2003 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,400 (2023) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 421 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | Other Local Agencies |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000000027031 |