S3786;chcken Dinnr over Low Line Canal
Fair Condition61 years old570 vehicles/day
Location
| State | Idaho |
| County | Canyon |
| Location | 4.5 N. 2.0 E. Marsing |
| Carries | S3786;chcken Dinnr |
| Crosses | Low Line Canal |
| Coordinates | 43.61119, -116.77261 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Channel Beam |
| Total Length | 68.9 ft (21 m) |
| Max Span | 34.1 ft (10.4 m) |
| Deck Width | 28.5 ft (8.7 m) |
| Deck Area | 182.7 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1965 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 570 (2023) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 323 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Other Local Agencies |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000000027480 |