SH 55 over Low Line Canal
Fair Condition52 years old10,000 vehicles/day
Location
| State | Idaho |
| County | Canyon |
| Location | 5.5 N. Marsing |
| Carries | SH 55 |
| Crosses | Low Line Canal |
| Coordinates | 43.60311, -116.76308 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 74.1 ft (22.6 m) |
| Max Span | 35.4 ft (10.8 m) |
| Deck Width | 52.5 ft (16 m) |
| Deck Area | 361.6 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1974 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 10,000 (2023) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 124 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000000014690 |