Stc 3782;malt RD over Low Line Canal
Fair Condition28 years old330 vehicles/day
Location
| State | Idaho |
| County | Canyon |
| Location | 3.5 N. 3.0 E. Marsing |
| Carries | Stc 3782;malt RD |
| Crosses | Low Line Canal |
| Coordinates | 43.59694, -116.75250 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Frame |
| Total Length | 91.9 ft (28 m) |
| Max Span | 28.9 ft (8.8 m) |
| Deck Width | 40.0 ft (12.2 m) |
| Deck Area | 341.6 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1998 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 330 (2023) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | Other Local Agencies |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000000027046 |