Fs Route No. 537 over Big Creek
Poor Condition87 years old50 vehicles/day
Location
| State | Idaho |
| County | Shoshone |
| Location | Big Creek |
| Carries | Fs Route No. 537 |
| Crosses | Big Creek |
| Coordinates | 47.32103, -116.11957 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Girder and Floorbeam |
| Total Length | 98.1 ft (29.9 m) |
| Max Span | 44.3 ft (13.5 m) |
| Deck Width | 13.5 ft (4.1 m) |
| Deck Area | 122.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1939 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 50 |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | U.S. Forest Service |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 010404000000117 |