No Data Entered over Big Creek
Fair Condition87 years old50 vehicles/day
Location
| State | Idaho |
| County | Shoshone |
| Location | Big Creek |
| Carries | No Data Entered |
| Crosses | Big Creek |
| Coordinates | 47.33618, -116.12001 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Girder and Floorbeam |
| Total Length | 62.0 ft (18.9 m) |
| Max Span | 56.4 ft (17.2 m) |
| Deck Width | 13.5 ft (4.1 m) |
| Deck Area | 77.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1939 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 50 |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | U.S. Forest Service |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 010404000000118 |