No Data Entered over E.f. Big Creek
Good Condition32 years old50 vehicles/day
Location
| State | Idaho |
| County | Shoshone |
| Location | East Fork Big Creek |
| Carries | No Data Entered |
| Crosses | E.f. Big Creek |
| Coordinates | 47.30002, -116.12135 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 24.6 ft (7.5 m) |
| Max Span | 22.0 ft (6.7 m) |
| Deck Width | 16.1 ft (4.9 m) |
| Deck Area | 36.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1994 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 50 |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | U.S. Forest Service |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 010404000000129 |