Fs Route No. 321 over Marble Creek
Fair Condition67 years old50 vehicles/day
Location
| State | Idaho |
| County | Shoshone |
| Location | Marble Creek |
| Carries | Fs Route No. 321 |
| Crosses | Marble Creek |
| Coordinates | 47.12390, -116.09646 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Wood or Timber |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 53.8 ft (16.4 m) |
| Max Span | 52.5 ft (16 m) |
| Deck Width | 15.4 ft (4.7 m) |
| Deck Area | 77.1 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1959 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 50 |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | U.S. Forest Service |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 010404000000168 |