Road 216 over Homestead Creek
Good Condition8 years old50 vehicles/day
Location
| State | Idaho |
| County | Shoshone |
| Location | Sec 30 T. 44 N. R. 4 E. |
| Carries | Road 216 |
| Crosses | Homestead Creek |
| Coordinates | 47.13294, -116.01453 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 62.7 ft (19.1 m) |
| Max Span | 59.4 ft (18.1 m) |
| Deck Width | 20.7 ft (6.3 m) |
| Deck Area | 120.3 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2018 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 50 |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | U.S. Forest Service |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 010404000028704 |