Road 216 over Homestead Creek
Good Condition8 years old50 vehicles/day
Location
| State | Idaho |
| County | Shoshone |
| Location | Sec 29 T.44n. R.4e. Bm |
| Carries | Road 216 |
| Crosses | Homestead Creek |
| Coordinates | 47.13048, -115.99419 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 56.8 ft (17.3 m) |
| Max Span | 53.5 ft (16.3 m) |
| Deck Width | 22.6 ft (6.9 m) |
| Deck Area | 119.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2018 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 50 |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | U.S. Forest Service |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 010404000028705 |