Fs Route 280 over Grouse Creek
Good Condition39 years old40 vehicles/day
Location
| State | Idaho |
| County | Bonner |
| Location | 8 Miles NW Of Colburn Id |
| Carries | Fs Route 280 |
| Crosses | Grouse Creek |
| Coordinates | 48.43763, -116.39674 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 95.1 ft (29 m) |
| Max Span | 92.8 ft (28.3 m) |
| Deck Width | 26.6 ft (8.1 m) |
| Deck Area | 234.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1987 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 40 (2018) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 824 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | U.S. Forest Service |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 010406000000201 |