Fs Route No. 2236 over Grouse Creek
Fair Condition55 years old50 vehicles/day
Location
| State | Idaho |
| County | Bonner |
| Location | Grouse Creek |
| Carries | Fs Route No. 2236 |
| Crosses | Grouse Creek |
| Coordinates | 48.43816, -116.30192 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Wood or Timber |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 50.9 ft (15.5 m) |
| Max Span | 48.9 ft (14.9 m) |
| Deck Width | 15.4 ft (4.7 m) |
| Deck Area | 72.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1971 (reconstructed 2009) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 50 |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | U.S. Forest Service |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 010406000001042 |