No Data Entered over Wylie Creek
Good Condition12 years old40 vehicles/day
Location
| State | Idaho |
| County | Bonner |
| Location | No Data Entered |
| Carries | No Data Entered |
| Crosses | Wylie Creek |
| Coordinates | 48.46100, -116.32400 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 43.3 ft (13.2 m) |
| Max Span | 41.0 ft (12.5 m) |
| Deck Width | 23.0 ft (7 m) |
| Deck Area | 92.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2014 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 40 |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 721 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | U.S. Forest Service |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 010406000016341 |